Uragnione długo i szczęśliwie („Wściekły wiatr”)

http://someculturewithme.blogspot.com/2015/02/uragnione-dugo-i-szczesliwie-wscieky.html

Po dwóch tomach Monumentu 14, nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać po zakończeniu serii. Drugi tom był o wiele lepszy od pierwszego, dlatego miałam wielką nadzieję, że autorka utrzyma ten sam poziom w trzecim, a nawet go podniesie. Niestety wręcz przeciwnie zgotowała mi wielki zawód. 

Wszyscy cieszyli się względnym spokojem, bezpieczni w obozie dla uchodźców. Uciekli z Monumentu, niektórzy odnaleźli rodziny. Jednak, gdy okazało się, że ciąża Astrid jest zagrożona, a naukowcy pragną przeprowadzić na niej badania, musi uciekać. W tym czasie Niko odkrywa w gazecie zdjęcie Josie, która jak się okazało żyje, jest jednak przetrzymywana w więzieniu dla osób z grupą krwi 0. Cała czwórka ucieka z obozu i wyrusza jej na ratunek, ale czy im się uda?

Przez pierwsze sto stron nic ciekawego się właściwie nie działo, co już na początku mnie zniechęciło. Cała akcja toczyła się na zmianę, gdyż na początku nic się nie działo, by następnie gnać i nadążać z fabułą, a potem zwalniało i tak ciągle. Był to dość  nużący zabieg i nie rozumiem, jaką korzyść miła w tym autorka.

Przez wszystkie trzy tomy bohaterowie bardzo się zmieniają. Na skutek wydarzeń, w których uczestniczą ich psychika ulega zmianie, stają się twardsi, odważniejsi. Zmianie ulega także ich wygląd zewnętrzny, w wyniku wdychania chemikaliów. Byłam ciekawa, co autorka wymyśli, aby zaskoczyć czytelnika, gdyż drugi tom, który skończył się w bardzo dogodnym momencie, dawał pani Laybourne duże pole do popisu, którego jednak nie wykorzystała.

Odniosłam wrażenie, że ta książka była za krótka. Szczególnie na końcu autorka gnała z fabułą do przodu, jakby szczególnie chciała nie przekraczać wyznaczonej przez siebie liczby stron. To również wpłynęło na odbiór całej książki, gdyż niektóre wątki można było lepiej rozwinąć, a niektóre były aż nazbyt rozlegle rozpisane.


Cała trylogię „Monumenty 14” oceniam dość średnio. Nie była ona według mnie jakaś szczególna, ani zaskakująca. Najlepiej z trzech tomów oceniam drugi, czyli „Niebo w ogniu”. Najprawdopodobniej z tego powodu, że najwięcej się w nim działo. Akcja była wartka, a książka już nie tak bardzo przewidywalna. Niestety trzeci tom okazał się dla mnie wielkim zawodem, gdyż naprawdę spodziewałam się czegoś zaskakującego i wyjątkowego, niestety tak się nie stało.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Zatracona w słowach © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka