Słowa bolą bardziej niż jakakolwiek fizyczna rana

Po wydarzeniach, które miały miejsce w ośrodku Donacyjnym Happy Jack sprawy Podzielonych nie można już ignorować. Zaistniała sytuacja przyniosła zmiany w prawie dotyczącym podzielenia, które umożliwi pozbycie się kłopotliwej młodzieży oraz zapewni stałe źródło narządów do przeszczepu. Zaczęto kwestionować etyczność tych działań, jednak na gruncie podzielenia rozwinął się już biznes, a stojący u władzy nie mają zamiaru zaprzestać tej praktyki.

Cam w całości składa się z ciał innych Podzielonych. Powstał z ich najlepszych części, a sam miał być człowiekiem idealnymi, przyszłością ludzkości. Sam jednak nie wie, czy ktoś taki jak on ma duszę, dlatego poszukuje swojej tożsamości, starając się przy tym odkryć sens życia. Starkey natomiast zawsze był niekochany i niechciany przez przybranych rodziców, którym został podrzucony. Stanowił dla nich ciężar, dlatego właśnie zdecydowali o jego podzieleniu. Chłopak jednak nie ma zamiaru się poddać, nie jest ofiarą i nigdy nie przestanie walczyć. Miracolina została za to wychowana ze świadomością, że jej życie ma zostać poświęcone. Od dziecka była traktowana z czcią, a podzielenie, które ma uratować życie jej starszego brata, jest dla niej ogromnym zaszczytem.

Rozdarci to kontynuacja dystopijnej serii, którą zapoczątkowała poruszająca i wstrząsająca podjętym tematem książka Podzieleni. Sięgając po jej kontynuację, byłam przede wszystkim ciekawa, jak dalej potoczą się losy głównych bohaterów, czyli Risy, Connora i Leva. Po wydarzeniach, które zainicjowali i w których uczestniczyli, muszą zmagać się z ich konsekwencjami, które osiągnęły wręcz rangę krajową. W tym tomie pojawiają się nowi bohaterowie, jednak ani przed chwilę, nie miałam wrażenie, że autor poświęcił im zbyt wielką część powieści, zaniedbując przy tym dobrze znane nam z pierwszego tomu postacie, ani na odwrót. Uważam, że Neal Shusterman znalazł idealną równowagę, pomiędzy wątkami, w których uczestniczyli już znani nam bohaterowie, a wydarzeniami z udziałem nowych postaci.

Autor potrafi bez reszty wciągnąć czytelnika w wykreowany przez siebie świat, o czym przekonałam się już podczas lektury pierwszego tomu. Cam, Miracolina i Starkey to całkiem nowe postacie, a co za tym idzie również historie, z których każda jest interesująca i zajmująca na swój sposób. Moją ciekawość najbardziej wzbudził jednak wątek Cama, którego ciało powstało z połączenia fragmentów ciał innych ludzi, przez co chłopak musi zmagać się z uczuciami, które nim targają, a które po części są połączone ze wspomnieniami, które nie należą do niego.

Rozdarci to zaskakująca i poruszająca książka, która trzyma czytelnika w napięciu do samego końca. Nie skupia się ona tylko i wyłącznie na walce prawo wyboru i wolność, ale porusza również ważne dylematy moralne i życiowe, przed którymi stają bohaterowie. To bardzo dobra kontynuacja, która sprawiła, że mam tylko ochotę na więcej, dlatego już nie mogę doczekać się kontynuacji. Osobom, które jeszcze nie znają tej serii, a poszukują niebanalnej historii, która wciąga i nie pozwala się oderwać, gorąco polecam sięgnąć po Podzielonych, ponieważ na pewno się nie zawiedziecie.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni internetowej platon24.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Zatracona w słowach © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka