Korespondencja godna szerszego grona odbiorców („Listy Niezapomniane”)

http://someculturewithme.blogspot.com/2015/06/korespondencja-godna-szerszego-grona.html

W dobie komputerów, Internetu i zaawansowanych technologii sztuka pisania listów zanika i to bardzo szybko. Mówię tu o tradycyjnych, spisanych na kartkach papieru wiadomościach, które z czasem odeszły w kąt, a ludzie o nich zapomnieli.

Listy niezapomniane to zbiór stu dwudziestu sześciu precyzyjnie dobranych korespondencji, zebranych przez kolekcjonera, pasjonata i blogera Shauna Ushera. Książka była początkowo projektem internetowym strony Letters of Note, na której autor zamieszcza wszystkie swoje szczegółowo opisane znaleziska. Można się tam również dowiedzieć, że już wkrótce wychodzi drugi tom Listów niezapomnianych.

To, co zachwyca najbardziej, to oryginalność całej książki. Zawiera ona skany rękopisów, tłumaczenie i dodatkowe informacje na temat okoliczności napisania danego listu. Tam, gdzie nie pojawiają się skany oryginału, autor jako rekompensatę zamieścił piękne zdjęcia, które stanowią ładny dodatek do całej książki.

To nietypowe dzieło można pochłonąć na raz, jednak o wiele lepszym wyjściem według mnie jest dawkowanie sobie przyjemności, jaką daje jego czytanie. To podroż w przeszłość, mniej lub bardziej odległą, podczas której doświadczamy najróżniejszych uczuć Każdy list jest inny, unikatowy i autentyczny. Znajdziecie tu na przykład: list Mario Puzo do Marlona Brando z propozycją zagrania w Ojcu chrzestnym, aplikację Leonarda da Vinci szukającego pracy czy apel o pokój wystosowany przez Mahatmę Gandhiego do Adolfa Hitlera i wiele innych niesamowitych pism.

Listy niezapomniane to niesamowicie wzruszająca, poruszająca i dająca do myślenia lektura. To historie ludzi znanych na całym świecie, pokazane z bardziej osobistej strony. Uświadamiają nam, jak ważna była niegdyś sztuka pisania korespondencji, która każdego dnia po trochu umiera. Jest to niezwykły i pięknie wydany zbiór, stanowiący dziedzictwo kulturowe, które powinno stać się ozdobą każdej biblioteczki.

Za możliwość przeczytania tak niesamowitej książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu SQN

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Zatracona w słowach © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka