Najwyższy czas zacząć żyć, nie w głowie, nie w przeszłości ani przyszłości, lecz tu i teraz

Zbliża się koniec sezonu. Nadmorski krajobraz spowiła mgła, gdy Ove Bakkerud zmierzał do swojego domku letniskowego z zamiarem spędzenia spokojnego i miłego weekendu. Nie spodziewał się zastać swojej daczy splądrowanej i ograbionej. Myślał, że nic gorszego nie mogło go już spotkać tego dnia, do czasu, gdy zaledwie jeden domek dalej znalazł ciało mężczyzny pobitego na śmierć.

Komisarz William Wisting nie jest nowy w swoim fachu. Podczas wieloletniej pracy w policji widział już niejedno ciało, w lepszym bądź gorszym stanie. Ta zbrodnia różni się jednak od pozostałych. Brutalna i nieostrożna, jak gdyby morderca nie miał nic do stracenia. Niepokój komisarza wzrasta, gdy jego córka Line postanawia wprowadzić się do drewnianego domku położonego w pobliżu miejsca zbrodni. Pojawiają się kolejne ciała, a z nieba zaczynają spadać martwe ptaki.

Poza sezonem to kolejna książka z serii Mroczny zaułek autorstwa Jørna Liera Horsta, norweskiego pisarza i dramaturga, byłego szefa Okręgu Policji Vestfold, który w niesamowity sposób wykorzystał swoje doświadczenie i wiedzę do stworzenia serii o Williamie Wistingu. Choć w Polsce tomy tej serii nie ukazują się chronologicznie, to jednak w niczym nie przeszkadza to czytelnikowi, gdyż każda książka opisuje inne śledztwo.

Jørn Lier Horst w mistrzowski sposób łączy wszystkie z pozoru niepowiązane ze sobą tropy w jedną spójną i logiczną całość. Wydaje się, że przy tak dużej liczbie wątków łatwo można się pogubić, nie jest to jednak prawdą. Autor trzyma rękę na pulsie i bez problemów nad wszystkim panuje. Przeplata wydarzenia, powiela poszlaki, ucina tropy, wszystko jednak składa się na ciąg wydarzeń i myśli, które dopasowują się do siebie, jak puzzle kawałek po kawałku odkrywając przy tym kolejne fragmenty układanki. Należy zwrócić uwagę, że śledztwo, w którym wzięli udział bohaterowie, nie należało do najłatwiejszych. Nietypowe morderstwo okazuje się częścią czegoś większego, z czym nasi bohaterowie nie mieli wcześniej styczności, przez co lektura Poza sezonem staje się jeszcze bardziej emocjonująca.

Poza sezonem to kolejny pierwszorzędny kryminał z genialnymi bohaterami, który dostarcza nie tylko wielu wrażeń, ale w przyjemny sposób pozwala ćwiczyć umysł. Książka zachęca nas do myślenia, skupienia całej swojej uwagi, do snucia własnych teorii, które w moim przypadku, choć miałam ich naprawdę wiele, okazały się błędne. Moim zdaniem niewielu autorów tak jak Horst potrafi zmylić czytelnika, serwując mu zakończenie, którego nie mógł się spodziewać. Po raz kolejny odczułam to na własnej skórze i niezwykle się cieszę, że znalazłam autora, który potrafi mnie zaskoczyć i to nie raz i nie dwa, a przy tym nie brak mu świetnych pomysłów.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Smak Słowa

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Zatracona w słowach © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka