W kleszczach lękuMłoda guwernantka podejmuje się opieki nad osieroconym rodzeństwem, zamieszkującym wiktoriański dwór w hrabstwie Essex. Pełna obaw i niepewna czy podoła nowym obowiązkom, przybywa do starego domostwa. Dziewczyna zostaje jednak zaskoczona jasną fasadą domu i życzliwą służbą. Jej nowi podopieczni, czyli ośmioletnia Flora i dziesięcioletni Miles również wydają się dziećmi grzecznymi i pełnymi uroku. Niestety już drugiego dnia do dworu docierają złe wieści. Miles został wydalony ze szkoły. W okolicach posiadłości dziewczyna zaczyna również dostrzegać osoby, które wydają się nie być realne. Czy to wyobraźnie płata jej figle? Co łączy tajemnicze zjawy z jej podopiecznymi, którzy jak zaczyna podejrzewać dziewczyna, wcale nie są tacy niewinni?

Dokręcanie śruby to moje pierwsze spotkanie z twórczością Henry'ego Jamesa i zarazem jedno z jego najpopularniejszych dzieł, które otrzymało nowy tytuł wraz z przekładem Jacka Dahnela. Niektórzy z Was być może znają ją pod innym tytułem, a mianowicie W kleszczach lękuPo zapoznaniu się z tą historią mogę stwierdzić, że nowy tytuł o wiele bardziej pasuje do tej powieści, gdyż bardziej nawiązuje do fabuły. Uważam, że poprzedni tytuł pomijał kwestię podkręcania napięcia i potęgowania niegasnącej ciekawości czytelnika, nastawiając go na przerażającą i wzbudzającą dreszcze opowieść.

Historia sama w sobie nie straszy tak, jak można tego oczekiwać. To nie wydarzenia nas przerażają, ale niezwykle sugestywny sposób, w jaki zostały przedstawione przez główną bohaterkę oraz jej emocje, które towarzyszą nam nieustannie dzięki pierwszoosobowej narracji. Razem z nią czujemy narastający niepokój, wrażenie, że coś obserwuje nas z najciemniejszych kątów. Im dalej w powieść się zagłębiamy, tym trudniej odróżnić, co jest rzeczywiste, a co jawi się jako nierealne. Autor umiejętnie lawiruje między niedopowiedzeniami i dzięki językowi swojej powieści udaje mu się zagubić czytelnika w rozgryzaniu jego powieści.

Dokręcanie śruby to klasyczna powieść grozy, po którą z pewnością warto sięgnąć. Jest to książka wyjątkowa, którą można interpretować na wiele różnych sposobów. Możemy zabierać się do niej z różnych stron i powracać do wydarzeń wielokrotnie, by przekonać się, że za każdym razem przychodzą nam do głowy kolejne refleksje i teorie. Henry James stworzył powieść, która jest swoistym wyzwaniem dla czytelnika, pełnym wrażeń i nadprzyrodzonych zjawisk.


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni internetowej platon24.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Zatracona w słowach © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka