Kreatywność wymaga odwagi


Sztuka to temat mi bardzo bliski, gdyż sama rysuję, maluję i projektuję grafiki. Nigdy nie rozstaję się ze szkicownikiem, a częste wizyty w galeriach czy muzeach sztuki są dla mnie normalne. Uważam, że każdy powinien mieć, choć szczątkowe informacje na temat sztuki, gdyż stanowi ona ważną część kultury. Niestety ludzi często odstraszają gabaryty książek przedstawiających jej historię oraz sposób, w jaki zostały napisane. Tutaj z pomocą przychodzi Krótka historia sztuki autorstwa Susie Hodge, która zabiera w nas niezwykłą podróż, krok po kroku wprowadzając w świat barw, technik, kierunków, sławnych artystów oraz ich dzieł.

Krótka historia sztuki to książka, która została dobrze przemyślana i zaplanowana przez autorkę. Susie Hodge podzieliła ją na cztery części: Kierunki, Dzieła, Tematy oraz Techniki. W pierwszej skupia się na kierunkach, zaczynając od prehistorii, a kończąc na konceptualizmie. Dokonuje charakteryzacji każdego z nich, podaje kluczowe daty, najwybitniejszych artystów, a także największe dokonania oraz odnośniki do Tematów i Technik, przez co bardzo sprawnie można poruszać się po książce, czerpiąc z niej bardzo wiele. W drugiej i najważniejszej części, czyli Dziełach zawarto pięćdziesiąt najważniejszych prac znanych artystów. Znajdziemy tu oczywiście informacje o artyście, środku wyrazu i rozmiarach dzieła oraz miejsca, w którym się znajduje. Najważniejsza jest jednak część o samym dziele oraz okolicznościach jego powstania. Autorka zawarła również informacje o innych pracach artysty oraz ponownie odnośniki do Tematów i Technik.

Trzecia część skupia się na tematach podejmowanych przez artystów. Są to zwierzęta, postacie, religia, mitologia i wiele innych. Poczytamy tu nieco więcej o założeniach tych tematów, najwybitniejszych przedstawicielach, najważniejszych dokonaniach i znajdziemy przykład dzieła. Książkę kończy część poświęcona technikom. Ołówek, olej na płótnie, akwarela czy sitodruk to tylko kilka z nich. Susie Hodge scharakteryzowała krótko każdą technikę oraz zaprezentowała przykładowe dzieło.

Krótką historię sztuki polecam przede wszystkim osobom zainteresowanym tym tematem, ale nie tylko, gdyż wierzę, że świetnie sprawdzi się ona również jako wprowadzenie dla tych, którzy wcześniej nie mieli zbyt wiele wspólnego z żadną dziedziną sztuki. Autorka skupiła się na najważniejszych informacjach i choć sztuka jest tematem niezwykle rozległym, który praktycznie nie ma dna, to jednak uważam, że Susi Hodge bardzo dobrze udało się uwypuklić najistotniejsze kwestie. Książka została napisana w przystępny dla czytelnika sposób, przez co jej lektura nie nuży, a sprawia ogromną przyjemność.  


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Alma-Press

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Zatracona w słowach © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka