Życie to baśń, w której odgrywamy swoje role tylko przez określony czas

Siedzicie wygodnie? Jesteście gotowi na opowieść o książce, którą pokochałam całym sercem? Przemyślcie to dobrze, bo potem nie będzie odwrotu. Spotkacie Dziewczynę z pomarańczami, która odmieni wasze życie. Decyzja należy do Was. Jesteście gotowi? Zaczynajmy!

Życie piętnastoletniego Georga-przeciętnego chłopak, który nie wyróżnia się niczym szczególnym, odmienia się w dniu, kiedy otrzymuje tajemniczy list. Nadawcą jest zmarły ponad dziesięć lat temu ojciec chłopca. List przeleżał dzieciństwo i prawie cały wiek nastoletni Georga w starej, czerwonej spacerówce, czekając na dzień, w którym w końcu zostanie odnaleziony. W liście ojciec opisuje synowi swoją miłość do tajemniczej Dziewczyny z pomarańczami i próby rozwiązania jej zagadki. Zadaje przy tym synowi pytania o sens życia i śmierć, która zbliża się wielkimi krokami. Inspirowany listem ojca Georg stara się znaleźć odpowiedź na najważniejsze z pytań, które zostaje mu zadane na samym końcu opowieści.

Dziewczyna z pomarańczami to krótka, ale bardzo treściwa książka, w której autor zaledwie na niecałych stu pięćdziesięciu stronach zawarł wszystkie najważniejsze dla człowieka wartości. List z zaświatów otwiera przed Gorgiem nowe spojrzenie na jego dotychczasowe życie. Pozwala spojrzeć mu na nie z szerszej, a nawet kosmicznej perspektywy, ponieważ Jostein Gaarder niejednokrotnie nawiązuje w swojej powieści do teleskopu Hubble'a, który po dziś dzień przekazuje nam zapierające dech w piersiach zdjęcia kosmosu, odkrywając przed nami kolejne jego zakamarki.

Powieść Josteina Gaardera pokazuje nam jak wiele możliwy scenariuszy, może wymalować przed nami życie. Jak nieznajome nam osoby, spotkane przypadkowo na ulicy mogą nieoczekiwanie zmienić bieg naszej historii, przy okazji zdradzając nam swoją opowieść, na temat, której snuliśmy niestworzone teorie. Pokazuje jak wielką wartość ma dla człowieka rodzina, opisuję siłę miłości, przyjaźni, ale przypomina również stoper, odmierzający nie tylko czas czytania, ale i całe nasze życie, które z każdym dniem staje się coraz krótsze.

Dziewczyna z pomarańczami nie jest jedną z wielu książek, którą po przeczytaniu po prostu odłożycie na półkę, a już za tydzień inna lektura będzie zajmować wasze myśli. To książka, która do ostatniej strony będzie trzymać czytelnika w garści i nawet po przeczytaniu nie pozwoli o sobie zapomnieć. To powieść, która wzrusz i doprowadza do łez, ale i wprowadza w melancholijny nastrój, ponieważ niejednokrotnie przypomina, że nasze dni są policzone, że nasz czas na tej planecie również dobiegnie końca. Mobilizuje nas jednak tym do życia pełną piersią, do chwytania każdego dnia, skoro mamy ich tak niewiele. 

Po tę książkę trzeba sięgnąć, nieważne, czy masz lat piętnaście, dwadzieścia pięć, a może już zbliżasz się do setki. Dziewczyna z pomarańczami wkroczy do twojego życia i zada Ci najważniejsze ze wszystkich pytanie, na które tylko ty znasz odpowiedź. Jaką decyzję podejmiesz?  

Za możliwość zatracenia się w historii Dziewczyny z pomarańczami dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Zatracona w słowach © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka